Bezpiecznie nad wodą

W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest „plażowanie”. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów.

Aby kąpiel była bezpieczna należ stosować się do zasad i:

 • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
 • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
 • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
 • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
 • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
 • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
 • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
 • nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

 

Bezpiecznie nad morze - trasy alternatywne

Zachodniopomorskie wybrzeże to w okresie wakacyjnym miejsce wypoczynku dla wielu osób zarówno z kraju jak i z zagranicy. Zadaniem Policji naszego regionu w tym okresie jest zapewnienie bezpiecznego dotarcia do celu jak i powrotu do miejsca zamieszkania.

Nadmierne natężenie ruchu na drogach przy jednoczesnych trwających pracach drogowych może spowodować znaczne utrudnienia w ruchu. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym w tym obszarze Policja zachodniopomorska wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie postanowiła kontynuować kampanię pn. "Bezpiecznie nad morze – trasy alternatywne".

(kliknij aby pobrać pełnoformatowy plik PDF)

Na podstawie dokonanej oceny i analizy aktualnego stanu bezpieczeństwa na drogach województwa zachodniopomorskiego oraz prowadzonych remontów drogowych przygotowano mapę z trasami alternatywnymi z najbardziej dogodnymi możliwościami dojazdu i powrotu z miejscowości nadmorskich. Mapka zawiera m. in. trasy alternatywne nad morze, miejsca występowania zatorów drogowych, utrudnienia w ruchu spowodowane robotami drogowymi, miejsca obsługi podróżnych (MOPy) oraz miejsca funkcjonowania fotoradarów.

Mapki w formie ulotek informacyjnych zostaną rozdystrybuowane na teren wszystkich jednostek powiatowych i miejskich Policji zachodniopomorskiej oraz stacjach paliw.

1. Trasy alternatywne z kierunku Zielona Góra (Gorzów Wlkp.) droga S-3:

Do miejscowości Dziwnówek, Pobierowo:

- zjazd na Węźle Myślibórz na drogę wojewódzką nr 119 przez m. Pyrzyce, dalej droga nr 106 m. Stargard, Nowogard, Golczewo a następnie kierunek na Świnoujście (DW 108) lub Kamień Pomorski (DW 106),

Do miejscowości Międzywodzie, Wisełka, Dziwnów:

- zjazd z drogi ekspresowej S-3/S-6 na Węźle Goleniów Zachód lub Południe na drogę wojewódzką nr 111 do m. Stepnica, a następnie w kierunku na Recław do m. Wolin.

2. Trasy alternatywne z kierunku Bydgoszcz droga krajowa nr 25:

Do miejscowości Mielno, Darłowo:

- w miejscowości Biały Bór zjazd na drogę krajową nr 20, a następnie w m. Miastko zjazd na drogę wojewódzką nr 206 do m. Koszalin.

3. Trasy alternatywne z kierunku Poznań (Piła) droga krajowa nr 11:

Do miejscowości Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Dźwirzyno:

- zjazd z drogi ekspresowej nr S-11 w m. Szczecinek na drogę wojewódzką nr 172 do m. Połczyn-Zdrój, następnie zjazd na drogę wojewódzką nr 163 do m. Białogard, Karlino, Dygowo.

Zachęcamy do korzystania z map, jednak nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu się do podróży. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to aby wakacyjny wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w podróż, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym – taki stan zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do podróży: zadbajmy o jego należyty stan techniczny, w tym oświetlenie zewnętrzne i uzupełnienie płynów eksploatacyjnych.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych na drogach krajowych podawane są pod całodobowym numerem Punktu Informacji Drogowej GDDKiA 19 111.

Źródło: Zachodniopomorska Policja

 

Bezpieczny autobus - wakacje 2020

Rozpoczął się okres wakacyjny, który równa się zwiększonemu ruchowi turystycznemu. Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia podstawowych informacji technicznych autobusu. Wystarczy znać jego numer rejestracyjny i użyć aplikacji "Bezpieczny Autobus" prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nie zapominajmy jednocześnie o możliwości kontroli stanu technicznego autobusu przez Policję. W tym celu należy zwrócić się do najbliższej jednostki Policji na kilka dni przed planowanym wyjazdem (minimum 2 dni). Należy podać datę, godzinę i miejsce, z którego odbędzie się wyjazd autobusu.

Co to jest usługa „Bezpieczny Autobus"?

„Bezpieczny Autobus" to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

 • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
 • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku),
 • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
 • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, który znajduje się na tablicy rejestracyjnej autobusu.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Więcej informacji: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/strona-glowna

 

Bezpieczne wakacje 2020

Przed nami czas urlopu i wypoczynku. Zachodniopomorscy policjanci będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą każdemu bezpiecznie dotrzeć na miejsce i równie bezpiecznie spędzić tam czas.

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach, które wybierają różne formy wypoczynku: począwszy od kąpieli, a skończywszy na korzystaniu z różnego rodzaju sprzętu pływającego. W ubiegłym roku, na terenie naszego województwa utonęło 37 osób, w samym tylko sezonie letnim (od 19 czerwca do 31 sierpnia 2019) utonęło 21 osób. W większości przypadków główną przyczyną utonięć było nieprzestrzeganie obowiązujących zasad, lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa i niewłaściwa opieka nad dziećmi, alkohol i zażywanie środków odurzających. Od stycznia br. w województwie zachodniopomorskim utonęło 14 osób.

Wybierajmy kąpieliska strzeżone, a wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Niedopuszczalne powinny być kąpiele po spożyciu alkoholu, niezalecane po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku lub po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Warto znać, oprócz oczywiście alarmowego numer 112, NUMER ALARMOWY NAD WODĄ do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100 i poznać szczegółowe informacje rekomendowane przez WPOR: WOPR Województwa Zachodniopomorskiego

Mundurowi przez cały okres wakacji promować będą przedsięwzięcia mające na celu poprawić bezpieczeństwo. Policyjni wodniacy będą kontrolować akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. W czasie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży zachodniopomorscy policjanci będą wspierać przedstawicieli innych służb, w tym służb sanitarnych w kontrolowaniu zorganizowanych form wypoczynku, tym bardziej teraz, gdy obowiązują obostrzenia sanitarne.


BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

W trakcie ubiegłorocznych wakacji (od 26 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku) na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 274 wypadków drogowych, w których 31 osób zginęło, a 321 osób zostało rannych. W tym samym okresie, tylko na terenie powiatów nadmorskich doszło do 81 wypadków drogowych, w których 13 osób zginęło, a 92 osoby zostały ranne.

Z policyjnych statystyk wynika, że główną przyczyną tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Zatem, podczas tegorocznych wakacji, na głównych trasach komunikacyjnych pojawi się więcej patroli, a funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory oraz zachodniopomorska grupa SPEED.

Ze względu na spcyfikę naszego nadmorskiego województwa i duży napływ turystów zachęcamy do korzystania tras alternatywnych nad morze:

TRASY ALTENRATYWNE NAD MORZE

Przed wyjazdem autokarem/busem na zorganizowane formy wypoczynku rekomendujemy zgłoszenie przeprowadzenia kontroli takiego pojazdu i jego kierowcy:

ZGŁOŚ AUTOKAR DO KONTROLI

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

PRZED WYJAZDEM Z DOMU

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich pociech. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim dziecko spędza czas poza domem.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.

Warto przypomnieć bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Ponadto funkcjonować będzie telefon bezpieczeństwa dla zagranicznych turystów +48 608 599 999 i + 4822 278 77 77 (linia obsługiwana w języku angielskim, niemieckim
i rosyjskim).

Zachodniopomorscy policjanci życzą wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!


Źródło: Zachodniopomorska Policja

 

Znoszenie ograniczeń - etap IV

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

 • brak konieczności zasłaniania twarzy maseczką na wolnym powietrzu (konieczność zachowania odstępu 2 metrów - wciąż obowiązuje),
 • obowiązek zasłaniania twarzy w środkach komunikacji i zamkniętych pomieszczeniach - obowiązuje,
 • brak limitu osób w sklepach, kościołach, podczas obrzędów pogrzebowych, punktach gastronomicznych,
 • zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe - do 150 osób,
 • wesela - do 150 osób,
 • otwarcie kin, teatrów, baletów, oper, basenów, siłowni, klubów fitness, sal zabaw, parków rozrywki, plenerowych placów zabaw i siłowni,
 • możliwość organizacji kongresów, wystaw, targów.

 

Kontakt

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Świdwinie
ul. Armii Krajowej 23 (budynek KP PSP)
78-300 Świdwin

Telefony: 94 365 69 80, 94 365 69 81
Fax: 94 365 69 82
E-mail: wzkol@powiatswidwinski.pl