Bezpieczne Ferie Zimowe 2017

Od poniedziałku, 13 lutego uczniowie województwa zachodniopomorskiego rozpoczynają dwutygodniowe ferie zimowe. Warto zadbać, aby czas wolny od zajęć lekcyjnych uczniowie spędzili bezpiecznie. Dlatego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdwinie apeluje do organizatorów zimowego wypoczynku, rodziców i opiekunów, o zwracanie szczególnej uwagi na to, gdzie i w jakich warunkach wypoczywają ich podopieczni.

Według synoptyków, na początku ferii możemy spodziewać się prawdziwie zimowej pogody – z mrozem i śniegiem. Zabawy na ślizgawkach, jazda na sankach czy nartach, rzucanie się śnieżkami, to zabawy, które lubi prawie każde dziecko. Jako dorośli zadbajmy, aby były to zabawy bezpieczne – by odbywały się w miejscach specjalnie do tego przygotowanych. Nie pozwalajmy jeździć dzieciom na łyżwach na stawach czy jeziorach, chyba że są tam miejsca specjalnie przygotowane i mamy powinność, że grubość lodu jest bezpieczna. Jeżeli dziecko wypoczywa w górach i jeździ na nartach, wyposażmy je w kask– przy upadku może uratować życie. Pamiętajmy także o odpowiedniej odzieży. Powinna być dostosowana do temperatury. Często ubieramy naszych podopiecznych zbyt ciepło, a paradoksalnie, przegrzanie organizmu może doprowadzić do wychłodzenia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są dłonie i stopy – gdy jest zimno organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „zaoszczędzić” ciepło. Warto mieć ze sobą drugą parę rękawic, gdyby pierwsza została zgubiona lub przemoczona. Nie należy także zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń. Najlepiej przed wyjściem na mróz posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną.

Więcej informacji na temat tego, jak bezpiecznie spędzić wolny czas na zabawach na śniegu oraz jak uniknąć zimowych zagrożeń, można przeczytać w poradnikach RCB: Bezpieczny wypoczynek zimą, Bezpieczeństwo na lodzie, Jak przygotować się do zimy oraz Podróż zimą samochodem.