Ratunek dla osób tonących

Wakacje to okres nasilonego korzystania przez dzieci, młodzież i dorosłych z akwenów wodnych. Szczególną popularnością cieszą się jeziora i morze. Jednak nieodpowiedzialne korzystanie z wody może zakończyć się tragedią. Według różnych szacunków, na całym świecie w ciągu roku w wyniku utonięcia ginie od 150 do 450 tysięcy osób. Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdwinie przedstawia wskazówki, w jaki sposób ratować tonące osoby,a także jak udzielić im pierwszej pomocy po wyciągnięciu z wody.

Należy podkreślić, że pomoc osobie tonącej jest niebezpieczny dla ratownika. Osoba tonąca wpada w panikę i nie kieruje się racjonalnym zachowaniem. Udzielając pomocy należy pamiętać:

• samodzielnie lub wyznaczamy osobę z gapiów, aby wezwała pomoc - numer do WOPR - 801 100 100 lub ogólnoeuropejski numer ratunkowy - 112,
  • jeżeli mamy możliwość i czas - pozbywamy się odzieży,
  • nigdy nie chwytać tonącego bezpośrednio - w zamian podać mu bluzkę, linę, wiosło, koło ratunkowe. Osoba tonąca w panice może chwycić i wciągnąć pod wodę osobę ratującą,
  • w miarę możliwości zapewnić sobie asekurację osoby trzeciej,
  • utrzymujemy kontakt wzrokowy z tonącym,
  • pływamy stylem, którym najlepiej się posługujemy.

Równie niebezpiecznym jest skakanie do wody, gdy nie jesteśmy pewni co do jej głębokości. Płytkie dno, konary drzew, kamienie, głazy lub inne obiekty mogą spowodować, że skok do wody zakończy się urazem kręgosłupa a w konsekwencji śmiercią lub trwałym kalectwem. Uraz kręgosłupa możemy podejrzewać w przypadku:

• uderzenia w głowę,
  • wypadku komunikacyjnego,
  • upadku z wysokości,
  • skoku do płytkiej wody,
  • uderzenia bezpośrednio w kręgosłup.

Osobie, u której podejrzewamy uraz kręgosłupa, również trzeba udzielić pomocy:

1. Unieruchamiamy głowę najlepiej przy pomocy kołnierza lub zrolowanego ręcznika, ubrania, deski.
  2. Dopływamy do poszkodowanego.
  3. Układamy go na plecach w wodzie.
  4. Sprawdzamy czynności życiowe: przytomność, oddech.

Gdy osoba oddycha, asekurujemy ją w wodzie i czekamy na fachową pomoc. W przypadku, gdy osoba nie oddycha, wyciągamy poszkodowanego na brzeg i rozpoczynamy reanimację.

W celu zachowania bezpieczeństwa w wodzie:

1. Kąp się tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych przez ratowników.
  2. Przed skokiem do wody pomyśl o konsekwencjach.
  3. Zabawy w wodzie są przyjemne, ale także niebezpieczne, wiec zachowuj ostrożność.
  4. Gdy przypadkowo wpadniesz do wody lub zostaniesz do niej wrzucony, natychmiast zatkaj ręką usta i nos. Ten odruch zabezpieczy cie przed zakrztuszeniem się woda i utonięciem.

Film instruktażowy przygotowany przez UM Szczecin: