Raport dobowy RCB

Polecamy

Starostwo Powiatowe w Świdwinie

POMOC DLA BEZDOMNYCH

Gościmy

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

W ostatnich latach coraz częściej w okresie wakacyjnym zdarzają się przypadki pozostawiania dzieci i zwierząt w szczelnie zamkniętych samochodach. Nie świadomi swoich działań rodzice i właściciele nie zdają sobie sprawy że temperatura w samochodzie w nasłonecznionym miejscu może wynieść 60 stopni Celsjusza.

Pozostawienie małych dzieci i psów w rozgrzanym samochodzie grozi szybkim odwodnieniem organizmu i przegrzanie co może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu ,a nawet utratą życia.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do 3 roku życia u których mechanizmy termoregulacji są nie w pełni wykształcone.
Poza ryzykiem utraty swojej pociechy rodzice mogą zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Najłagodniejszą formą kary jest mandat w wysokości do 500 zł zgodnie z art.160 Kodeksu Karnego i art.106 Kodeksu Wykroczeń.

Pozostawianie pupili w rozgrzanym samochodzie również nie uchodzi właścicielom na sucho. Pozostawianie pupila w takich warunkach jest uznawane za znęcanie się nad zwierzęciem i na podstawie art. 35.1a ustawy o ochronie zwierząt grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Widząc zamknięte dziecko w samochodzie należy najpierw sprawdzić jego stan np. pukając w szybę i wołając do niego. Jeżeli dziecko nie reaguje lub istnieje realne zagrożenie dla jego życia należy rozejrzeć się za właścicielem samochodu lub sprawdzić czy samochód jest otwarty. Jeśli nie możemy dostać się do środka w celu ratowania życia to zgodnie z art.26 Kodeksu Karnego możemy wybić szybę tak aby nie zranić siebie oraz malucha. Dziecko wyciągamy z pojazdu, dzwonimy po policję i pogotowie, ewentualnie straż pożarną.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni zostawić swoje dziecko lub psa na jakiś czas należy przynajmniej uchylić szeroko szybę w samochodzie.

Z uwagi na wysokie temperatury w czasie letnim apelujemy nie tylko do rodziców i właścicieli psów, ale również do wszystkich ludzi żeby zwracali uwagę na takie sytuacje i nie pozostawali obojętni.

Jak prawidłowo reagować, ukazuje materiał przygotowany przez telewizję Superstacja:

Piotr Sękalski

 

Kontakt

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Świdwinie
ul. Armii Krajowej 23 (budynek KP PSP)
78-300 Świdwin

Telefony: 94 365 69 80, 94 365 69 81
Fax: 94 365 69 82
E-mail: wzkol@powiatswidwinski.pl