Zagrożenia dla dzieci na wsi

Rolnicy często zapominają że dzieci nie do końca zdają sobie z zagrożeń czających się na gospodarstwach i polach. Należy uświadamiać im niebezpieczeństwa grożące im w gospodarstwie. Jeżeli jest to możliwe to powinno się odgrodzić część mieszkalną od gospodarstwa. Zalecane jest również zabezpieczenie zbiorników wodnych, szamb i gnojowicy.

Narzędzia i środki chemiczne należy przetrzymywać w miejscach nie dostępnych dla dzieci. Podczas prac z użyciem maszyn rolniczych należy zwracać uwagę na bawiące się nieopodal dzieci. Dzieci do 15 roku życia nie powinny wykonywać ciężkich prac przeznaczonych dla dorosłych takich jak obsługa maszyn i prowadzenie ciągników rolniczych. Powinno się wyznaczać dzieciom lekkie prace takie jak dokarmianie kur.

Dzieci podczas okresu żniw nie powinny bawić się na polach, zwłaszcza w bliskiej odległości od pracujących maszyn. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdwinie apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagi w okresie zintensyfikowanych prac polowych.

Piotr Sękalski