Darmowe badanie trzeźwości dla kierowców

Przed nami ostatni weekend hucznych zabaw kończących tegoroczny karnawał. Jeśli mamy wątpliwości czy następnego dnia jesteśmy trzeźwi i możemy wsiąść za kierownicę, warto przyjść do Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie sprawdzić swój stan trzeźwości. Na poczekalni znajduje się samoobsługowy alkomat, z którego korzystanie jest bezpłatne.

Tegoroczny karnawał dobiega końca, przed nami ostatni huczny weekend. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości ponosi za sobą wiele konsekwencji. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Konsekwencje będą o wiele poważniejsze, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek. Wówczas kara wzrasta do 4,5 lat pozbawienia wolności. Natomiast nietrzeźwemu kierującemu, który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym grozi kara nawet 12 lat więzienia.

Aby uniknąć powyższych przykrych konsekwencji, warto odwiedzić jednostki policji, aby sprawdzić swój stan trzeźwości i mieć pewność, że wsiądziemy za kierownicę trzeźwi.

W poczekalni budynku Policji w Świdwinie przy ulicy Wojska Polskiego 18 a znajduje się urządzenie typu AlcoBlow. To szybki i prosty w obsłudze bezkontaktowym (pomiar bez ustnika) analizator na obecność lub nieobecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie umożliwia bezpłatne, anonimowe badanie trzeźwości.

AlcoBlow nie podaje stężenia alkoholu, nie pokazuje konkretnych wyników, ale daje sygnał, gdy korzystający z niego kierowca jest w stanie wskazującym na spożycie i tym samym nie powinien prowadzić auta. Po przeprowadzeniu badania, na urządzeniu włącza się czerwona, pomarańczowa albo zielona lampka. Czerwona i pomarańczowa oznacza, że kierowca nie powinien siadać za kółko, a zielona – gdy jego stan pozwala na prowadzenie pojazdu. Jeżeli ktoś będzie miał problemy z obsługą urządzenia, to zawsze może poprosić o pomoc dyżurującego policjanta.

Urządzenie przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, którzy mogą w każdej chwili zweryfikować swój stan trzeźwości i wsiąść za kierownicę bez narażania się na odpowiedzialność karną za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Źródło: KPP Świdwin