Raport dobowy RCB

Polecamy

Starostwo Powiatowe w Świdwinie

POMOC DLA BEZDOMNYCH

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Bezpiecznie podczas podróży świątecznych

Okres świąteczny, to czas gdy na naszych drogach można zauważyć natężony ruch. Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym będą dbały patrole zachodniopomorskich policjantów. Wzmożone kontrole kierujących zauważyć będziemy mogli przede wszystkim na głównych trasach wjazdowych i wyjazdowych naszych miast. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Warunki atmosferyczne bardzo często mają duży wpływ na sytuacje i zdarzenia drogowe. W wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie czy też wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Podczas świątecznych podróży, kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, należy zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nasz samochód również należy odpowiednio przygotować do podróży poprzez m.in. sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia i dokumentów. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne. Nie pozwólmy ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu. Policjanci w trakcie kontroli sprawdzać będą m.in. trzeźwość kierujących, czy nasze pasy bezpieczeństwa są zapięte oraz kontrolować czy przewożone dzieci znajdują się w przystosowanych fotelikach. Trasy naszego województwa patrolują również oznakowane i nieoznakowane radiowozyz wideorejestratorami. Kierowcy, którzy przekroczą dozwolona prędkość oraz złamią inne przepisy będą karani mandatami.
Apelujemy także do pieszych i rowerzystów zwłaszcza tych, którzy będą przemieszczać się po drogach pomiędzy małymi miejscowościami - zadbajmy o widoczność na drodze. Przed wyjściem z domu pamiętajmy o elemencie odblaskowym. Po zapadnięciu zmroku osoba bez odblasku staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 35 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal dziesięciokrotnie! Dzięki temu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

ZKS KMP

Źródło: http://swidwin.policja.gov.pl/

 

Kontakt

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Świdwinie
ul. Armii Krajowej 23 (budynek KP PSP)
78-300 Świdwin

Telefony: 94 365 69 80, 94 365 69 81
Fax: 94 365 69 82
E-mail: wzkol@powiatswidwinski.pl