Kwalifikacja wojskowa w 2019 roku - zasady

Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2018 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2019 r. do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

1. mężczyzn urodzonych w 2000 roku;
  2. mężczyzn urodzonych w latach 1995–1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby urodzone w latach 1998–1999, które:
    1. a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    2. b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  4. kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2017 r., poz. 944);
  5. osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego w którym kończą 24 lata życia jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

NA CZYM POLEGA KWALIFIKACJA WOJSKOWA?

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z:
1. Sprawdzeniem tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej,
2. Ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej ww. osób,
3. Wstępnym przeznaczeniem do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony,
4. Założeniem ewidencji wojskowej,
5. Wydaniem wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej),
6. Przeniesieniem do rezerwy,
7. Rekrutacją do ochotniczych form służby wojskowej.

Jej celem jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym.
Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie (każda w swoim zakresie działania).

Na podstawie badań przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład powiatowej komisji lekarskiej, osobie stającej do kwalifikacji wojskowej ustalona zostaje jedna z niżej wymienionych kategorii zdrowia:

• „A” „zdolny do czynnej służby wojskowej”- oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej;
• „B” „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej” - oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju;
• „D” „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”;
• „E” „trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.

W powiecie świdwińskim kwalifikacja wojskowa trwać będzie w dniach 4 lutego - 19 lutego 2019 roku. Miejscem pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej jest Zespół Szkół Rolniczych CKP, ul. Szczecińska 88, 78-300 Świdwin.

Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach i powiatach, podane zostały do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

CO NALEŻY ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Na potrzeby ewidencji wojskowej osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawiają:

• aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy,
  • dowód osobisty, paszport, prawo jazdy,
  • dokumentacje medyczną potwierdzającą stwierdzone choroby do okazania komisji lekarskiej,
  • dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
  • potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

UWAGA! Osoby, które nie będą posiadały ze sobą zdjęcia, nie będą mogły odebrać książeczki wojskowej.

Więcej informacji odnośnie kwalifikacji wojskowej w 2019 roku znajdą Państwo na stronie internetowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kołobrzegu, której terytorialnie powiat świdwiński podlega jak również na stronie internetowej Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdwinie.