Bezpieczny autobus - wakacje 2020

Rozpoczął się okres wakacyjny, który równa się zwiększonemu ruchowi turystycznemu. Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia podstawowych informacji technicznych autobusu. Wystarczy znać jego numer rejestracyjny i użyć aplikacji "Bezpieczny Autobus" prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nie zapominajmy jednocześnie o możliwości kontroli stanu technicznego autobusu przez Policję. W tym celu należy zwrócić się do najbliższej jednostki Policji na kilka dni przed planowanym wyjazdem (minimum 2 dni). Należy podać datę, godzinę i miejsce, z którego odbędzie się wyjazd autobusu.

Co to jest usługa „Bezpieczny Autobus"?

„Bezpieczny Autobus" to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

• czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku),
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, który znajduje się na tablicy rejestracyjnej autobusu.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Więcej informacji: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/strona-glowna