Raport dobowy RCB

Polecamy

Starostwo Powiatowe w Świdwinie

POMOC DLA BEZDOMNYCH

Gościmy

Odwiedza nas 224 gości oraz 0 użytkowników.

ASF - poradnik dla hodowców

ASF (afrykański pomór świń) - to nieuleczalna choroba wirusowa świń i dzików. Ludzie są niewrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Choroba stanowi przede wszystkim problem ekonomiczny. W wyniku wystąpienia choroby, dany region/kraj, traci możliwość eksportu mięsa wieprzowego. Wirus choroby jest wyjątkowo odporny na działanie czynników środowiskowych takich jak wysychanie, gnicie, temperatura i zmiany pH. W mięsie mrożonym wirus może przeżyć nawet 1000 dni.

Obecnie występowanie wirusa ASF potwierdzono we wschodnich regionach kraju. W powiecie świdwińskim nie odnotowano żadnego przypadku chorobowego. Rozprzestrzenianie się choroby spowodowane jest przemytem żywności przez osoby zza wschodniej granicy, karmienie świń resztkami, przewożenie środkami transportu zakażonych świń, migrację dzikich zwierząt.

Za ochronę stada przed ASF odpowiada właściciel gospodarstwa. W tym celu należy solidnie zabezpieczyć chlewnię poprzez odpowiednie ogrodzenie, nie wpuszczanie na teren gospodarstwa pojazdów oraz osób postronnych, zmianę obuwia i odzieży przez osoby pracujące w chlewni. W przypadku zakażenia stada, najważniejsze jest szybkie wykrycie jego obecności w populacji świń. W związku z zagrożeniem ASF, właściciel powinien codziennie wnikliwie obserwować swoje świnie, włączanie z oceną apetytu i objawów gorączki. Najczęściej obserwowane objawy kliniczne ujawniają się dopiero od 6 do 10 dni po zakażeniu ASF.

Objawy kliniczne: pierwszym i jedynym objawem choroby jest gorączka 41-42 C. Świnie mają zachowany apetyt, niektóre wykazują objawy podniecenia. Gorączka utrzymuje się 3-4 dni, później spada poniżej normy i pojawiają się inne objawy kliniczne: sinica skóry, uszu, boków brzucha; wybroczyny, duszność, pienisty wypływ z nosa, biegunka z domieszką krwi, wymioty. Nie wszystkie objawy pojawiają się jednocześnie. W ciągu kilku-kilkunastu dni, świnie masowo padają. Przebieg choroby ma z reguły charakter ostry. Zdjęcia zakażonych świń znajdą Państwo w informatorze, który można pobrać poniżej.

Jeżeli właściciel stwierdza objawy zwiększonych zachorowań i padnięć świń, powinien natychmiast zawiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii. 

Obowiązuje zakaz leczenia. Nie istnieją również szczepionki. Zwalczanie odbywa się w myśl metod administracyjnych. Koszt likwidacji ogniska ASF wśród stada 40 świń może wynieść nawet 720 000 złotych. W przypadku stwierdzenia choroby i likwidacji stada, właściciel otrzymuje pełne odszkodowanie.

Pobierz: Informator ASF dla chodowców (PDF)

 

Kontakt

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Świdwinie
ul. Armii Krajowej 23 (budynek KP PSP)
78-300 Świdwin

Telefony: 94 365 69 80, 94 365 69 81
Fax: 94 365 69 82
E-mail: wzkol@powiatswidwinski.pl