Czad i ogień - obudź czujność

Okres zimowy niesie zwiększone ryzyko pożarów i zatrucia tlenkiem węgla. Według tych badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące  jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

- W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7400 – poinformował  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski

Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem  wystarczy być uważnym. Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie  8% uważa, że trzeba regularnie  czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

W 2015 roku w Polsce 7414 osób trafiło do szpitala w wyniku pożarów lub zatrucia czadem. 512 osób zginęło w pożarach, a 50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. 

Pobierz:

Ulotka informacyjna - część 1 (PDF)

Ulotka informacyjna - część 2 (PDF)

Prezentacja Państwowej Straży Pożarnej (PDF)

Podręcznik "Przygody Ognika" - fragmenty (PDF)

Karty edukacyjne dla dzieci - 1 (PDF)

Karty edukacyjne dla dzieci - 2 (PDF)

Karty edukacyjne dla dzieci - 3 (PDF)

 

Kontakt

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Świdwinie
ul. Armii Krajowej 23 (budynek KP PSP)
78-300 Świdwin

Telefony: 94 365 69 80, 94 365 69 81
Fax: 94 365 69 82
E-mail: wzkol@powiatswidwinski.pl